Tekin Kentsel Dönüşüm

Kentsel Dönüşüm

Kentsel Dönüşüm

RİSKLİ YAPILARIN TESPİT EDİLMESİ

Ülkemizde olası bir deprem anında can ve mal kayıplarının önüne geçmek için her yapının risk tespiti yaptırması önerilir. Bunun için yapı sahiplerinden 1 kişinin bize dilekçe ile başvurması yeterlidir. Ayrıca bu tespit ücreti için 24 ay devlet destekli düşük faizli kredi imkanı da bulunmaktadır.

GETİRMEK

Çarpık kentleşme, atıl/ölü alanlar, görüntü kirliliği, yaşam kalitesi konforu ve güvenli yaşam alanları için riskli yapıların yenilenmesi gereklidir.

EKONOMİK ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ BİNALARIN DEĞERİNİ GÜNÜMÜZ STANDARTLARINA GETİRMEK

Mevcutta bulunan eski 100-150 bin tldeğerindeki daireleriniz yenilendikten sonra yerine göre 200-300 bin tlarasında değer kazanmakta ve yapınızın ömrü günümüz standartlarına ve güncel yönetmeliklere göre yapıldığı için uzamaktadır.

2017 yılının ortasına kadar mevcut her binada ısı yalıtımı zorunlu hale gelecektir bu da büyüklüğüne göre ortalama her bina için yaklaşık 80-100 bin tl arası ücret tutmaktadır. Fakat binanız yenilendiğinde zaten yalıtımı da yapılacaktır.

Asansör bulunmayan binanız asansörlü olacak, yerine göre kapalı otoparkınız, herhangi bir afet anında sığınağınız olacak,  apartman içi dışı ve peyzajı yenilenecektir.

Daire içi ise kapılar, pvc doğramalar, ıslak zeminler, parkeler, dolaplar, elektrik-su-doğalgaz-kombi petek vs. tesisatlar, banyo-wc seramik kaplamalar, ısı-ses yalıtımlı duvarlar, bataryalar, duvar kağıtları ve daha birçok yer yenilenmiş olacaktır. Sadece bu saydığımız daire içi mevcut yerlerin tadilatla yenilenmesi bile minimum 40-50 bin tl civarında tutacaktır.

En önemlisi depreme dayanıklı konutlar yapılacak ve modern yeni olan eviniz değer kazanacaktır. Satış bedeli ve kira getirisi artacaktır.

ÇARPIK YAPILAŞMANIN ÖNÜNE GEÇMEK

Eski imar yönetmeliği ve imar durumuna göre yapılan yapılar ilegüncel imar yönetmeliğine göre yapılan yapılar arasında kat sayısı, bina yüksekliği, daire sayısı gibi değişkenlikler göstermektedir. Riskli bulunan binanızın yenilenmesi ile hem çarpık yapılaşmanın önüne geçip hemde karlı bir yatırım yapmış olacaksınız.

KİRA YARDIMI

Yapısı riskli bulunan daire veya yapı sahipleri 18 ay boyunca her yılbaşı zamlanarak karşılıksız ve geri ödemesiz 795 tl** kira yardımı alacaktır.

FAİZ DESTEĞİ

Yapınız riskli bulunduğu taktirde ister mevcut yapınızın yenilenmesi için veya isterseniz başka bir yerden konut alımı için daire başına maksimum 125.000tl, % 0,30-% 0,40 faiz indirimli 24 ay anapara ödemesiz ve 120 ay vadeli bu kentsel dönüşüm kredisinden faydalanabilirsiniz. 1 kişi en çok 5 daire için bu krediyi kullanabilir ve 1 kişi için maksimum kredi tutarı 625.000tl ile sınırlıdır.

-2-

Bakanlık, bankalarla yaptığı anlaşmalar çerçevesinde kentsel dönüşüm kredisi kullanacak vatandaşlara konutta yıllık %4, işyerinde ise %3 faiz desteği sağlarken, konut kredilerinde 120, işyeri kredilerinde ise 84 aya varan uzun vadeli geri ödeme imkânı sunuyor.

Devlet tarafından verilen yıllık yüzde 4’lük faiz desteği, 120 ay vadeli 100 bin TL kredi çeken bir vatandaşı ortalama 40 bin TL kazançlı çıkartıyor. Çünkü normal faiz oranları ile 100 bin TL’ye 10 yıl sonunda yaklaşık 165 bin TL ödenirken, faiz destekli kredide bu rakam 125 bin TL civarına tekabül ediyor. Ayrıca inşaat maliyetinin tamamına kadar kredi kullandırma imkanı verilen kentsel dönüşüm kredilerinde, yenilenecek konutun ipoteği ile kredi kullandırılabilinirken, KKDF ve BSMV muafiyeti de uygulanıyor.

KİRACILARA TAŞINMA YARDIMI VE KREDİ FAİZ DESTEĞİ

Riskli binadaki en az 1 yıldır o binada ikamet ettiğini belgeleyen tüm kiracılar 1 defaya mahsus olmak üzere 1590 TL**  taşınma yardımı alabilirler.

**(Ankara için 2016 yılına ait belirlenen tutardır.)

Riskli olduğu tespit edilip tahliyesi gerçekleştirilmiş binada en az 1 yıl kiracı statüsünde oturanlar gerekli evraklarla anlaşmalı bankalara başvuru yapmaları halinde mülk sahiplerine sağlanan faiz desteğinden yararlanabiliyor.

TESPİT VE YIKIM KREDİLERİ

Finansal destekler arasında yapısının durumundan endişe eden ancak risk tespiti yaptıracak maddi güce sahip olmayan vatandaşlar içinde kredi seçeneği bulunuyor. Bu durumda olanlar bağlı bulundukları Çevre ve Şehircilik il müdürlüklerine giderek başvuru yapmaları halinde kendilerine bakanlık özel hesabından her 100 m2 daire için 600 TL ödeme yapılıyor. 24 ay geri ödemeli kredinin hak sahibinin hesabına aktarıldığı tarihten itibaren 3 ay içerisinde tespitin yapılması ve bakanlığa bildirilmesi zorunluluğu bulunuyor.

Riskli olduğu tespit edilen yapılar için de devlet kredi desteği sağlıyor. Riskli yapısını yıktırmak üzere hak sahipleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları halinde her bin m2 için 24 ay geri ödemeli 6.000 tl yıkım kredisi veriliyor. Bakanlık paranın hesaba aktarıldığı tarihten itibaren 6 ay içinde yıkımın gerçekleşmesi ve enkazın kaldırılmasını zorunlu kılıyor.

kırıkkale rent a car

kırıkkale araç kiralama

araba kiralama kırıkkale

kırıkkale kiralık arabalar