Ankara Enerji Kimlik Belgesi

Ankara Enerji Kimlik Belgesi

Ankara Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi

Günümüzde cep telefonlarımızı bile pil tasarrufu modunda kullanırken, neden konutlarımız pervasızca enerji harcıyor? Pek çok eski yapının aslında %80’e varan tasarruf edilerek çok daha verimli ısıtılabileceğini biliyor musunuz?

Avrupa’da uzun yıllardır uygulanan yapıların verimliliği ile ilgili esasların kanunla izlenmesi konusu, Ülkemizde 2011 yılından bu yana uygulanmaktadır.  5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Babanlığı ile ortak hazırlanan Binalarda Enerji Performansı yönetmeliği kapsamında enerji kaynaklarının kullanımında tasarruf ilkesi benimsenmiş ve yapılar için Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi öngörülmüştür.

Enerji Kimlik Belgesi, elektronik cihazlarda yer alan enerji sınıfına benzer. Yapının enerjiyi ne kadar tükettiği ve verimliliği, A ve G arasında değerlerle tespit edilecektir. Mevcut yönetmelik, inşası kanundan önce tamamlanan yapılara herhangi bir enerji sınıfı zorunluluğu getirmemektedir. Ancak yeni yapılarda C sınıfından daha düşük yapılara izin verilmeyecektir.

Ancak bunun yanında 2017 yılına kadar kanundan önce veya sonra inşa edilmiş olsun her yapının Enerji Kimlik Belgesi alması zorunlu hale getirilmiştir. 50metrekare oturum alanından fazla olan her yapı bu belgeyi edinmek zorundadır. Uzun vadede devletin yapıların enerji verimliliğini artırmayı teşvik etmek için, sınıfı düşük olan yapılara ek vergiler uygulayacağı bilinmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi sizin iyiliğiniz için edinmeniz gereken bir yeterlilik belgesidir. Çok daha ucuza ihtiyaçlarınızı karşılarken, ulusal kaynakları da daha az tüketmiş olacağınızı unutmayınız.
All of their classmates, topadmissionessay.com teachers, staff, even parents are there.